Oferta zagraniczna / Foreign offer:

Adres e-mail

Numer kontaktowy

+48 534 789 462

Kontakt dla klientów z zagranicy

+44 744 535 2711

Testy osobowości w procesie rekrutacji

proces rekrutacji
Od wielu już lat w różnych obszarach czy społecznych czy biznesowych nasila się popularność testów osobowościowych. W ostatnich latach upowszechniło się wiele z nich. Nic więc dziwnego, że ich rola zaczęła wchodzić do naszego życia czy pracy. My jako zespół LetsPro, gorąco wierzymy w ich niezastąpioną pomoc w procesie rekrutacji.

PRO rekrutacjaTesty osobowości w procesie rekrutacji oraz jakie znaczenie mają wyniki testów osobowości w procesie rekrutacji?

Jednym z elementów PRO rekrutacji jest wspomaganie się testami osobowościowymi.
Takie testy mają nam pomóc zapoznać się wstępnie z osobowością kandydata, przed jej ewentualnym zatrudnieniem. Określają one do jakiej grupy należy badany. Dzięki takim testom możemy dowiedzieć się czy kandydat do pracy będzie potrafił współpracować z zespołem, czy poradzi sobie z nauką nowych programów, lub czy jest osobą która będzie dobrym przywódcom i wiele innych. Wynik testu osobowościowego może pomóc rekruterowi do odpowiedniego przygotowania się do rozmowy, gdyż będzie wstępnie wiedział z jakim temperamentem i osobą przyjdzie mu się spotkać. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wyniki testów osobowości przedstawiają pewną ogólna sylwetkę kandydata bazując na jego cechach osobowości. Każdy człowiek jednak jest inny, i może inaczej wykorzystywać swoje cechy.
Dla przykładu: można mieć cechy strategiczne, ale są one wciąż w trakcie dojrzewania. Przez co będą dawały różne efekty wraz z rozwojem w czasie. Rezultaty takich testów mogą być dla nas ciekawe i interesujące, mają mieć naturę poznawczą, ale nie decydującą. Są bardziej narzędziem poglądowym i badawczym niż czynnikiem decydującym o przyszłości kandydata. Naszym zdaniem pewne stanowiska w organizacjach dobrze jest obsadzić konkretnym typem osobowości. Na przykład ciężko sobie wyobrazić skrupulatną i dokładną księgową pracująca za biurkiem z silnym charakterem ekstrawertycznym
lub/i choleryka. W takim przykładzie test osobowości świetnie się sprawdzi. Należy pamiętać, że zatrudnienie nowego pracownika to złożony proces, obejmujący wiele poziomów i etapów, a testy są tylko jednym z nich.

Test 16 typów osobowości, MBTI / 16Personalities


W LetsPro na początku procesu rekrutacji korzystamy z prostego testu 16 osobowości.
MBTI (Test Myers-Briggs).
Jest to darmowy formularz który po wypełnieniu przypisuje nam jedną z 16 osobowości, podzielonych na cztery grupy.

Są to: Analitycy, Dyplomaci, Strażnicy oraz Odkrywcy.

Oprócz takiego wyniku otrzymujemy również rozłożenie procentowe konkretnych współczynników jak : Ekstrawertyk/Introwertyk, Intuicyjny/Realistyczny, Kierujący się logiką/kierujący się zasadami, Planujący/Poszukujący, Asertywny/Czujny. Poniżej załączamy przykładowy wynik testu.

Dodatkowo wynik testu zawiera szczegółowe wyjaśnienie danej osobowości, oraz propozycje zwodów wśród, których jest ona pożądana. Z ciekawostek przypisuje naszą osobowość do konkretnych postaci w życiu publicznym lub filmowym.
Autorzy testu gwarantują, że wykonanie testu nie zabierze więcej niż 12 minut. Jak na darmowe narzędzie jest ono świetnym materiałem do pracy nad sobą jak i w procesie rekrutacji. Oprócz testu 16personalities PRO rekrutacja bazuje jeszcze na innym narzędziu zajmującym się badaniem kandydatów. Wierzymy w rekrutacje zbudowaną w oparciu o talenty Gallup’a.

Czym jest test Gallup’a?

Test Gallupa, za granicą znany jako CliftonStrenghts. To wnikliwe narzędziem psychometryczne.
Narzędzie zostało opracowane przez Dona Cliftona. Był psychologiem z Uniwersytetu Nebraska i Instytutu Gallupa. Test Gallupa 34 główne cechy nazwane przez autorów talentami oraz określa 5 talentów dominujących. Cechy, tudzież talenty, rozumiane są przez Cliftona jako charakterystyczny dla danej osoby wzorzec myślenia, odczuwania i działania. Test dzieli talenty wg. 4 obszarów: talenty wykonawcze, talenty strategiczne myślenie, talenty relacyjne i talenty wpływu. Narzędzie to jest płatne, LetsPro korzysta z niego na etapach wdrożeniowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.
Sam formularz, jak i pytania testu są zdecydowanie dłuższe i bardziej skomplikowane.
Wyniki są zdecydowanie bardziej spersonalizowane. Wyniki nie są przypisane do konkretnej osobowości, tylko określenie 5 głównych cech (talentów) badanego na podstawie jego odpowiedzi.

Korzyści

Dzięki testom możemy przyśpieszyć i ulepszyć proces wdrożeniowy. Mając wstępną analizę osobowości oraz talentów możemy odpowiednio dobrać zadania nowemu członkowi zespołu. Zwiększając prawdopodobieństwo skuteczności w wykonywaniu zadań.
Prowadzenie pracowników w ten sposób zmniejsza rotację w zespołach, która jest odpowiedzialna za jeden z głównych kosztów pracowniczych obecnych czasów. Oprócz tego pozwala pracownikom na rozwój konkretnych talentów i rozwijanie się w tych obszarach, maksymalizując efekty.

Podejmując z nami współpracę, możesz liczyć na nasze pełne wsparcie.
Kandydat, będzie spełniał wszystkie Twoje wymagania odnoście kompetencji zarówno twardych jaki i miękkich. Przeanalizujemy stanowisko, na które poszukujesz pracownika. A następnie doradzimy w kwestii doboru typów osobowościowych i talentów.

Zainteresował Cię temat użycia testów w procesie rekrutacji? Jeśli tak, nie czekaj i zapisz się na konsultację. Kontakt

LetsPro Team. 😊