Oferta zagraniczna / Foreign offer:

Adres e-mail

Numer kontaktowy

+48 534 789 462

Kontakt dla klientów z zagranicy

+44 744 535 2711

Dlaczego zespoły wirtualne zyskują na popularności?

Dlaczego zespoły wirtualne zyskują na popularności?

Praca zdalna od dawna traktowana była jako mit, jako coś niemożliwego do zrealizowania. Często wyśmiewana, czy bagatelizowana, sprowadzana do prac chałupniczych czy na niby. Celowo i na szczęście piszę „była”, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat głównie za sprawą pandemii Covid-19, oraz rozwoju branż takich jak IT czy e-commerce, okazało się, że praca w wirtualnym zespole jest czymś ok.
Forma pracy zdalnej popularyzuje się coraz bardziej. Obecnie pośród głównych determinantów do aplikowania o pracę oprócz widełek finansowych w ogłoszeniu istotne jest możliwość wykonywania pracy całkowicie lub prawie całkowicie zdalnej.


Postarajmy się sobie krótko i rzeczowo odpowiedzieć dlaczego?

Elastyczność

Zespoły zdalne to przede wszystkim elastyczność. Elastyczność dla miejsca pracy. Można ją wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi. Jedynie potrzebny jest dostęp do szybkiego Internetu oraz komputera. Elastyczność w godzinach pracy, nie będąc w biurze stacjonarnie, nie musimy sztywno trzymać się „office hours, czyli często 8-16 itd. Praca powinna być wykonywana symultanicznie, bądź też nie w zależności od projektu, ale właśnie dzięki temu, że jest wykonywana na odległość, to pozwala na inne niż klasyczne zagospodarowanie godzin w ciągu dnia.
Elastyczność w przygotowaniu do pracy, często, zamiast sztywnego dress code możemy pozwolić sobie na domowe ciuchy. U nas w organizacji żartujemy sobie, że nasz firmowy strój wyjściowy to domowe wygodne dresy. Warto wspomnieć, że jesteśmy w 100% zdalni od ponad 10 lat.

Oszczędność

Przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdy i na przygotowania (te fizyczne) do pracy.
Brak stania w korkach, czekania na spóźniającą się komunikację miejską, pociągi i inne.
To oszczędność czasu na tym, co zbędne. Oczywiście od strony pracodawcy nie sposób nie zauważyć ogromnej korzyści, która płynie z posiadania zespołów wirtualnych, czyli redukcja kosztów prowadzenia biura stacjonarnego do zera.

Efektywność

Poprawa efektywności w wynikach pracy. Klasyczny dzień w biurze zaczyna się o 8 i kończy około 16. Mamy jakąś przerwę lub kilka w ciągu dnia. Często marnujemy czas na nic niewnoszące do wykonywanej pracy pogawędki i ploteczki. Zapinamy pasy i w zaciszu swojego domu jak pracuje 2 godziny to faktycznie 2 godziny. Zwiększamy efektywność, redukując marnotrawco czasu w biurze oraz na przygotowaniu do pracy. W ten sposób zespoły zdalne często osiągają więcej, a wyniki są przewyższające oczekiwania.

Komfort

Jest tak naprawdę sumą wszystkich powyższych. Pracując z zacisza swojego domu, mamy możliwość ubrania w wygodne ciuchy, zrobienia sobie kawy w ulubionym kubku, czy zjedzenia obiadu o normalnej porze. To takie małe rzeczy, ale odgrywające ogromną rolę w komforcie naszej pracy.
Ma to realny wpływ na to, jak nasza praca jest wykonywana.

Stąd ogromna popularność wśród prac wykonywanych zdalnie. Wirtualne zespoły zyskują na popularności i ten trend będzie utrzymywał się z pewnością jeszcze przez dłuższy czas.
Praca w takiej formie ma bardzo wiele zalet, która zwłaszcza dla młodych są bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze miejsca pracy. Warto też zaznaczyć, że dzięki ogromnej elastyczności, która daje posiadanie i tworzenie zespołu wirtualnego, możemy zrzeszać ludzi z całego kraju lub świata i nie wpłynie na to fakt, gdzie mamy siedzibę główną. W mojej organizacji był czas, gdzie mieliśmy blisko 50 osób porozrzucanych po całej Polsce, 2 czy 3 osoby gdzieś w Europie, a procesy, a właściwie ich ciągłość nie została zachwiana. Jesteśmy wielkimi orędownikami pracy zdalnej i wierzymy w popularność zespołów zdalnych.


Jeśli zastanawiasz się jak wdrożyć pełną zdalną we własnym zespole stacjonarnym lub chcesz zbudować firmę od podstaw zdalnie, to zapraszam Cię do czytania naszych artykułów bądź konsultacji indywidualnych.