Oferta zagraniczna / Foreign offer:

Adres e-mail

Numer kontaktowy

+48 534 789 462

Kontakt dla klientów z zagranicy

+44 744 535 2711

Jak skutecznie zbudować zespół e-commerce i rozwijać swój biznes online?

Rozpoczynając przygodę z e-commerce każdy przedsiębiorca stoi przed wyzwaniem zbudowania skutecznego zespołu, który pomoże w realizacji celów biznesowych.
Pamiętam doskonale jak zaczynaliśmy i na początku każdy „robił wszystko”.
Taka metoda do dziś jest praktykowana w wielu małych firmach.
Często w początkowej fazie działalności w małych firmach dominuje model, w którym każdy członek zespołu pełni wiele funkcji, co może być efektywne na samym starcie. Pomysłodawcy i założyciele
e-commerce zazwyczaj otaczają się bliskimi osobami – czy to partnerem życiowym, rodziną czy przyjaciółmi – aby zainicjować działalność. Jednak z czasem, w miarę rozwoju firmy, pojawia się konieczność zatrudnienia specjalistów w konkretnych dziedzinach.

outsoursing letspro

Nasze doświadczenia

Przechodziliśmy etap od 3 osób do 9, później nagłe zwiększanie zespołu do 20 później aż do 37 osób.

Nasz przypadek to doskonały przykład na to, jak można skutecznie rozwijać zespół e-commerce. Ale zanim przejdę dalej najpierw trochę liczb:

  • Obsługiwaliśmy projekt generujący rocznie 20-25 milionów funtów (100-120 mln złotych)
  • Zarządzając kilkoma (7) spółkami i posiadając 14 zarejestrowanych marek
  • Byliśmy na 11 market place 'ach takich jak Amazon, eBay, AliExpress, Allegro, Shopify, eMag, Kaufland
  • Przeważnie obejmowaliśmy różne rynki, w tym większość krajów UE i Stany Zjednoczone.

Musieliśmy się do tego wewnętrznie jako organizacja przygotować. I o to Nasz:

Klucz

Kluczem do naszego sukcesu było stworzenie zespołu e-commerce opartego na 6 głównych działach:

  • Dział listingów – odpowiedzialny za tworzenie aukcji.
  • Dział marketingu (advertising) – specjaliści od kampanii reklamowych i generowania płatnego ruchu.
  • Dział analityczny – eksperci od analizy danych sprzedażowych i zarządzania stanami magazynowymi.
  • Dział graficzny – tworzenie wizualizacji produktów i materiałów promocyjnych.
  • Dział obsługi klienta – zapewnienie wysokiej jakości wsparcia i komunikacji z klientami.
  • Dział compliance – rozwiązywanie skomplikowanych kwestii prawnych i zgodności działalności.

Zarządzanie tak zróżnicowanym zespołem wymagało od nas nie tylko precyzyjnego podziału zadań, ale także promowania współpracy między działami, aby zapewnić płynność operacji i wysoką jakość obsługi klienta.

Oczywiście każdy dział miał mniejsze pododdziały. Dla przykładu listingi miały wydzielone kto zajmuje się Vendor’em, kto eBay’em i innymi marketplace’ ami.

Problemy takie jak braki w zamówieniach czy wysoki wskaźnik defektów produktów były szybko identyfikowane i rozwiązywane dzięki efektywnej komunikacji i procedurom wewnętrznym. Poniżej kilka przykładów zazębiającej się współpracy:

Dział advertisingu nie ruszy z kampanią póki aukcje nie zostaną przygotowane, a stock nie zostanie zabezpieczony. To samo aukcja nie ruszy póki nie będzie miała odpowiedniego przygotowania graficznego.

Ale też i na poziomie obsługi klienta wprowadziliśmy procedury, które nakazywały raportować obsłudze klienta problemy wyglądające na błąd działu listingowego.
Na przykład często występujący problem z brakiem otrzymania przez klienta części produktów w zamówieniu mógł oznaczać błąd podczas tworzenia aukcji lub problem na magazynie.

Tak samo dzięki naszej obsłudze klienta byliśmy w stanie szybciej zauważyć problem z
defect rate’m naszych produktów zanim jeszcze magazyn zgłosił na przykład duża ilość zwrotów.

Budowanie zespołu to proces

Budowanie zespołu e-commerce to proces, który wymaga dostosowania do skali działalności i specyfiki rynku. W przypadku mniejszych projektów niezbędne może być pełnienie wielu ról przez jedną osobę, ale z czasem, dla zapewnienia dalszego rozwoju i efektywności, ważne jest inwestowanie w specjalizację i rozbudowę zespołu.

Oczywiście w zależności od wielkości Twojego e-commercu nie musisz posiadać od razu 6 działów. Dodatkowo często gdy rozmiar projektu jest mały to łączymy zadania. Dla przykładu:
pracownicy z działu listingów mogą zaangażować się dodatkowo w kampanie promocyjne lub inna pracę. Jest to normalne gdy projekt dopiero zaczyna.

Jednak nie rekomendujemy łączenia niektórych czynności dla jednej osoby.
Na przykład pracę z listingów z obsługa klienta czy grafikami. Dlaczego? To już temat na inny wpis odnośnie szukania talentów w zespole. Ale w najprostszych słowach: osoba, która jest dokładna i analityczna, często introwertyczna niekoniecznie odnajdzie się dobrze w kontakcie z klientem czy pracy super kreatywnej, za to jest doskonała w swojej pracy w dziale tworzenie aukcji czy analitycznym.

Rozpoczynając pracę z LetsPRO często na początku wynajmujemy do projektu absolutne minimum do rozpoczęcia ekspansji eCommerce.
Najczęściej jest to: specjalista do tworzenia aukcji lub/i kampanii promocyjnych oraz grafik.
W ten sposób możemy rozpocząć, a dalej zwiększać zespół wraz z rozwojem projektu i zwiększeniem jego rentowności.

Pamiętaj, zbudowanie i posiadanie skutecznego zespołu e-commerce to inwestycja, która procentuje w długoterminowej perspektywie. Jeśli nie wiesz lub obawiasz się zrobienia tego samemu, lub po prostu nie masz czasu to skontaktuj się z Nami! Zrobimy to za Ciebie 🙂 Link do kontaktu znajdziesz tutaj

logo let's.pro